Kvalita
Liu Bao produkované z malolisté čajovníkové variety, ale lístky jsou větší než třída gong ting. Vzhled je vcelku jednotný, sem tam přítomna drobná anomálie v podobě větvičky či několika slepených lístků. Skladováno bylo v Malajsii, tedy ve větší vlhkosti a teplu. Osobně mám rád u zrajících čajů skladování ve větší vlhkosti, navíc si myslím, že Liu Bau tento způsob svědčí obzvláště. Čaj navzdory podmínkám nemá vlhký projev, jedná se o hezky vyzrálý kousek.
Sklizeň
1960’s
Místo
???
Jméno
Liu Bao NL 229
Prodejce a cena
essenceoftea.com, 10g v přepočtu cca 830,- kč
Info
Suchý list voní vůní typického vyzrálého Liu Baa, jsou tedy přítomny tóny ořechů, údajně mne neznámého arekového, osobně však vnímaného jako jakýsi hybrid mezi kešu a lískovým ořechem. Celkově však působí vyzrálým a nasládlým charakterem. Při přivonění by člověk takové stáří čaje jako je toto asi nehádal. O stáří vypovídají spíš sekundární vlastnosti jako je hladkost a vyrovnanost.
To co o vůni se dá říct i o chuti nálevu. Barva nálevů se však v průběhu čajování mění, začíná typicky tmavě rudohnědou barvou, která postupně slábne a mění se na průhlednou světle hnědou. Čaj je úžasně kompaktní, charakter vůně zcela odpovídá nálevu a ten zas dochuti. Čaj působí velmi dobrým uceleným dojmem. Pro formalitu doplňme, že i v chuti jsem byl schopen nalézt především nasládlost, chutě oříšků, v pozadí jemnou květovost. Květovost však nejspíše ucítí jen člověk zvyklý na popíjení Liu Baa, popřípadě shu pchu-eru, kterému se i toto Liu Bao vzdáleně podobá, byť je více ořechové a energické.
Dochuť navazuje na chuť zcela plynulým způsobem, ze začátku jsem cítil jemnou zajímavou nahořklost těsně po polknutí, v pozdějších nálevech přítomna nebyla a dochuť se proměnila pouze v příjemně sládnoucí záležitost. Kafrovost, ačkoli by jí člověk u takto vyzrálého kousku čekal, je spíše jemná a velmi upozaděná, přítomná jen jako jakýsi duch na dokreslení atmosféry.
Toto Liu Bao je rafinované, při pití klame tělem a ve své jednoduchost je vlastně neskutečně rafinované, neboť takto krásný, hladký a kompaktní projev je spíše výjimkou a specialitou těch opravdu dobře vyzrálých kousků. Někdo má rád v čaji větší živost, někdo preferuje hladkost a vyrovnanost. Mne osobně tato hladkost a smetanová jemnost velmi sedly do nálady, a tak jedinou výtkou, kterou bych rád zmínil je menší výdrž – dobrých bylo prvních pět nálevů. Čaj jsme táhli až do desátého nálevu, ale tyto nálevy už byly jen stínem původní krásné chuti.
Příprava
6g/dcl, 99°C voda, louhovat 30/25/35/50 s …. časy jsou víceméně vycucané z prstu, berte to spíš jako tip, že se není třeba bát přelouhování. Přelouhování se může projevit nižší výdrží, mám tedy podezření, že jsme prvních pár nálevů měli louhovat kratší dobu.