Gyokuro Gyokusui, 2013

Kvalita

Výrobce vede 9 kvalitativních tříd Gyokura. Toto je jeho 2. nejlepší třída. List je krásný, tmavě zelený, sekaný, drobný a jehličkovitý. Čajové stromky byly před sklizní stíněny, aby získaly na chlorofylu. Naprosto krásný čaj, jednotný, moc krásně zpracovaný. Baleno ve vakuu.

Sklizeň

jaro 2013, ichi-bancha

Kultivar

?

Místo

?,Japonsko

Jméno

Gyokuro Gyokusui, Gyokuro znamená „perlová rosa“

Prodejce a cena

exkluzivní zboží od pana Michala Vaňhy ze shengmu.cz, cena 1100,- kč za 50g

Info

Na první pohled zaujme svou jednotností nádherně vonící zelený list. Ve vůni jsou kromě zelených tónů cítit stopy po smetaně. Jako celek je nasládlého charakteru. Moc příjemné a velmi rychle navnadí. Japonské čaje neoplachuji, takže vůně mokrého listu jde popsat až po prvním nálevu :-) Je hebká, vegetální, smetanová a sladká. Taková zvýrazněná vůně suchého stavu.

První nálev je takový, jaký na japonských čajích tak obdivuji – sladký, vegetální, smetanově hladký a olejovitý. Odzbrojující. Dochuť prvního nálevu je dlouhotrvající, dokonce mírně aktivní, na jazyku se v pozdějších fázích lehce mění. Druhý nálev je méně olejovitý, více smetanový a chuť i dochuť je výraznější. Druhý nálev disponuje krásnou nefritově zelenou barvou. Třetí nálev pokračuje v započatém vývoji, chuť maličko zdrsní, dodá tím nálevu další rozměr. Osobně mám třeťáka asi nejraději. Pak už čaj jen slábne, ale s důstojností. Čaj je schopen dát 5-6 nálevů úplně bez problémů, záleží na dávkování a dobách louhování. Cítit lze i mnoho dalších podružných tónů, jako například náznak ovoce, ale ty už budou nejspíše vysoce subjektivní.

Výborný čajík, který mne naprosto odzbrojil. Čím více příprav dělám, tím mi více chutná a tím více komplexní mi přijde. Jako je u japonců dobrým zvykem, nejlepší jsou nálevy 1-3.

Příprava

3.5 g/dcl, 40-70°C voda, louhovat 60/ihned/15/30 s ….

Foto

2013 Gyokuro Gyokusui

2013 Gyokuro Gyokusui

2013 Gyokuro Gyokusui obal

2013 Gyokuro Gyokusui obal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>