Kvalita
Kvalitní drobný list třídy 1 a gong ting s vysokým podílem tipsů. Z listu byly vytříděné větvičky a řapíky. Byla provedena silná fermentace ve vrstvách, trvala 60 dnů. Lehčeji až středně lisovaný do 100g koláčku.
Sklizeň
jaro 2009
Kultivar
Yunnanská varieta, z kultivovaných čajovníků
Místo
směs z oblasti Meng Hai, Yunnan, Čína,
Jméno
Xing Hai Shu Xiao Beeng Cha „Fénix“, či Phoenix
Prodejce a cena
longfeng.cz, 219,- kč za 100g koláček
Info
List je silně fermentován, což se kromě tmavší barvy v suchém stavu projevuje i lehce posunutou charakteristikou od jeho sourozence, Draka. Vůně za sucha je Drakovi velice podobná, cítil jsem převážně směs vůní ořechových a kakaových, doplněnou o náznaky květů a ovoce. To vše samozřejmě postavené na stabilním shu pchu-erovém podloží. Po spaření však vystoupí odlišnosti. Fénix je díky plné fermentaci víc smetanový a hladký a má citelně slabší, až absentující, svěží linku.
Co prozradila vůně spařeného listu, to potvrdila chuť, která je hladká, sladká, oříšková, s jistými smetanovými tóny. Dnes mi přišel i trochu dřevitě nasládlý, příjemně. V pozadí se krčí stejně jako u Draka jisté tóny ovocné či dokonce těžké květové.
Dochuť koresponduje s chutí, aktivita na patře však téměř není přítomna, zato je ale dochuť trochu víc do čokolády.
Potenciál k dalšímu zrání je na rozdíl od Draka řekl bych slabší. Stejně jako u něj i zde platí drobné varování ohledně náročnosti na přípravu.
Příprava
Stejně jako sourozenec je Fénix vzhledem k použité listové třídě náchylný k přelouhování a tím i snížení výdrže. Subjektivně se mi zdá, že Drak se dá přelouhovat ještě o trochu víc snadno. Obecně ale doporučuji použít stejnou louhovací strategii:
- 3g/dcl, 95°C voda, louhovat 25/20/40/60/140+ s ….
- 5g/dcl, 95°C voda, louhovat 15/10/30/45/100+ s ….. a slévat opravdu rychle