Kvalita
Středně silně lisovaný koláč, list celý s jistým podílem tipsů a stonků
Sklizeň
čaj produkován v roce 1999, sklizen na jaře téhož roku.
Místo
Yunnan, Čína
Jméno
CNNP Green Label bing cha = China National Native Product svatební koláč Zelené Značky
Prodejce a cena
longfeng.cz, cca 800,- kč za koláč 357g
Info
Více fermentovaný suchý list voní krásně ořechově a dřevitou vůní, které říkám „borový les“. Už na první přivonění poznáte, že máte co do činění s opravdu archivním kouskem. Čaj byl skladován dlouhou dobu tradičním vlhkým způsobem skladování v Hong Kongu, poté pár let až do svého prodeje vysychal zde v suchu v ČR, což se na chuti projevilo, pro mne příznivě. Znakem tradičního skladování je kromě vůně i lehký bílý povlak na povrchu koláče.
Samotný nálev chutná úžasně, v chuti nejsou vůbec znát nepříjemné vlhké tóny, čaji proschnutí v ČR očividně velmi prospělo. Samotná chuť mi velice připomíná chuť archivního Liu Baa, prim hrají ořechové tóny a aroma letního borového lesa. Na pozadí chuti jsou cítit vyzrálé tóny mentolové. Vynikající čaj, jeden z nejlepších shu co jsem pil. Možná si mne tak získal kvůli podobě s Liu Bao čaji, které patří mezi mé nejoblíbenější. Každopádně opakuji: vynikající čaj s vlastnostmi zcela typickými pro archivní čaje a pro mne horní limit toho, co shu pchu-ery dokážou.
Čaj je na přípravu opravdu jednoduchý, je obtížné jej přelouhovat, dá se připravit mnoha způsoby, nejlépe ovšem v Yixingské konvičce 🙂
Příprava
5g/dcl, 99°C voda, oplachovací nálev, poté nechat chvíli odpočívat aby nalámané kousky vstřebaly vodu. Louhovat 25s/15s/20s/25s/40s … v případě konvičky časy možno trochu protáhnout.
Vynikajúci čaj! U mňa sa zaradil rovnako medzi najlepšie shu čo som kedy pil, aj keď nie je úplne najkvalitnejší ale chuť je delikátna.
Co myslíš tím že není úplně nejkvalitnější? S kvalitou listu jsem problém neměl, ale chápu že některé lidi může znervóznit ten bělavý povlak a vlhké skladování obecně.
Napríklad to, že okrem listov je tam pomerne veľa drevených vetvičiek. (teda aspoň ja som ich tam mal dosť) Príklad: http://www.literarnacajovna.sk/blog/wp-content/uploads/2012/11/IMG_6952-1024×768.jpg
Fíha, no pár stonků mám také, ale ne tak velké jako na fotce 🙂 Jinak jestli chceš vidět opravdu velký obsah stonků a větviček tak doporučuji tibetské čaje a obecně hei cha, třeba 2011 cihla z Hubei, ta jich má požehnaně. Jo a pak ještě čaj kukicha, což je japonský čaj výhradně ze stonků, ale ten je z mladých jemných 🙂