2007 Gu Ming Xiang „Nannuo Shan“ Shu Bing Cha

Vážené dámy, vážení páni, tímto bych Vás rád pozval k čajovému počtení o jednom shu pchu-eru. Shu pchu-eru, který jsem už popíjel vícekrát a s vícero lidmi, a tak se odvažuji konstatovat, že patří mezi mé stálé,oblíbené a dobré přátele. Varování ministerstva zdravotnictví: všechno, co ve článku najdete nese stopové množství vlastního názoru, neumětelství a do nebe volající neznalosti! Pokud jste oznámili svým blízkým, co hodláte v následující čtvrthodince dělat, na poslední chvíli uzavřeli výhodné životní pojistky a odstranili ze svého okolí všechny předměty, které by se daly použít k sebevraždě, můžeme přistoupit k samotnému článku. Na začátku si ukážeme jak čaj vypadá v suché podobě, jak voní a jak se porcuje. V další části se pokusíme demonstrovat jednonálevovou přípravu, kterou posléze postavíme do kontrastu s přípravou vícenálevovou. Na závěr z čajových lístků vyvěštíme, jak to nakonec s tím rokem 2012 bude.

Suchý stav

Jedná se o klasický svatební koláč, beeng chu, vážících již solidních 357g. Balena je do měkkého papíru s krásným potiskem Uvnitř je přítomen příbalový letáček od výrobce a jeho papírová pečeť zalisovaná do vršku koláče. Maocha byl sklizen roku 2006 ručkami jistě neuvěřitelně obratných a šikovných sběraček. Materiál pochází čistě z pohoří Nannuo, žádný blend. Posléze proběhla řízená fermentace pod pečlivým dohledem mistrů z továrny Gu Ming Xiang Tea Factory a v roce 2007 byl čaj dokončen lisováním. Celá beeng cha je klasicky shu pchu-erovsky velice tmavě hnědá s občasnou přítomností světlejšího barvového tónu a občasným světlým tipsem. Lisování je dle mého odhadu lehčího až středního rázu, kdy je pro lepší zrání okraj lisován slabě a střed silněji. Oddělování patřičného množství z okraje jde velice snadno a příjemně, bez zbytečného porušování listu. Vůně za sucha je nádherná, shu v celé kráse, vévodství sladké, kvalitní kakaové vůně, se stopovým množstvím ořechů. Kouzelné, intenzivní a Pavlovův reflex způsobující.

Kapalný stav jednonálevový

Ve skleněné konvi z varného skla a na sklo-keramickém elektrickém sporáku ohřívám poctivě odstátou vodu zbavenou většiny chlóru. Teplo díky sklu a sporáku vnímám nejen pokožkou ale i očima, voda jej absorbuje a já se začínám těšit na zážitky budoucí. Těsně před dosažením varu vypínám sporák, vhazuji cca 10g čaje v podobě oddělených kusů a nechávám list vyluhovat, přibližně sedm až osm minut jsem pro svou konev shledal dostačujícím časem. Po vhození čaje nastává kouzelná fáze, kdy horká voda vypění díky náhlé přítomnosti čaje a zvětšené ploše odparu. Barva tmavne, z vody tančí vodní duchové a já shledávám dílo hotové, přeliji 0.7 litru lektvaru do nahřátého nádobí, které se k němu více hodí. Vůně mokrého listu je příjemná, při hlubokém vdechnutí lehce svěží a sladká, s nádechem dřevin. Jestli pan Pavlov neuspěl za sucha, nyní uspěl na celé čáře. Slévám čaj do šálku a nechávám jej zvolna rozplynout v ústech. V chuti si nejdříve všímám sladkého charakteru, stop oříšků, lehké hořkosti kakaa a dřevin a naprosto žádných stop trpkosti. Nálev je přátelský, hladký, do žaludku klouzající rychlostí bramborové šišky, kterou zručná stařenka nekompromisně vpravila do krku husy. Jakmile je obsah úst v žaludku, dostavuje se poměrně dlouhá příjemně sladší dochuť, zanechává příjemně zavodněná ústa. Člověk však ihned prahne po další dávce dobroty, a tak nemá na vychutnávání dochutě tu pravou náladu, kromě toho dochuť stejně plně koresponduje s chutí nálevu. Jednonálev předvádí očekávaně stejnou chuť ve všech šálcích i během chladnutí. Doporučuji se nebát dávkování, neboť produkt mnou popisované přípravy byl jistě pro staré pijáky příliš slabý, ale já to bral jako takové probuzení a naladění na to pravé - vícenálev.

Kapalný stav vícenálevový

Voda opět ohřáta ve skle, subjektivně mi tak vyhovuje nejvíce. Přivolávám na pomoc svého oblíbence - 100 ml gaiwan z yixingu s glazováním. Už když do něj vkládám suchý list a provádím lehké opláchnutí, je vidět, že má z čaje stejnou radost jako já. Kdyby gaiwany mohly chrochtat blahem, pravděpodobně by chrochtal. Listu je odhadem 5 gramů, váženo poctivým baj-vočkem. Po oplachu se dostavuje velice intenzivní vůně, charakterem stejná jako v případě jednonálevu, akorát mnohonásobně silnější a s vtším důrazem na kakao. Je to pochopitelné, protože ve svém natěšení jsem u jednonálevu na oplach zapomněl a čichal až k vylouhovanému listu. I tak to však stálo za to! Zalévám horkou vodou z termosky, louhuji první nálev minutku, druhý méně a třetí slévám okamžitě, čtvrtý nechávám déle než při prvním nálevu a pak časy jen (velice) prodlužuji. Připravuji tak 6 nálevů. První a druhý jsou tmavé jak sama černá díra, šestý již bledostí připomíná studenta před zkouškou, po pitce, nebo zároveň po pitce a před zkouškou. Každopádně je to smutný pohled. Ale čtyři nálevy byly více než uspokojivé. První byl hutný, čaji oplach pomohl, a tak se okamžitě rozjel. Kakao, lehké lesní dřeviny, sladkost, oproti jednonálevu výraznější ale stále velmi příjemná ústa tišící chuť i dojezd, stojí každopádně za vychutnání. V druhém nálevu, který jsem časově lehce přehnal, se objevil lehký tón jakési kyselosti a malinko drsnější dozvuk, měl jsem jej slít okamžitě. Třetí už se vrací k prvnímu a já pociťuji, jak mne čaj uklidňuje, třídí myšlenky a dodává novou sílu. Báječně harmonizuje. Doporučuji k nějaké myšlenkově náročné činnosti, povzbudí, ale člověk je přesto schopen naplno přemýšlet. Čtvrtý nálev se stále, byť s pomocí delšího louhovacího času, drží chuťového a zážitkového standardu prvního nálevu. Pátý nálev již výrazněji slábne a o šestém jsme už mluvili.

Suma sumárum

Celkově jsem si oba způsoby přípravy čaje velmi užil a vychutnal, oba mají své výhody i nevýhody. Jednonálev, pokud se povede a dobře se odhadne dávkování, tak nabídne příjemný vyrovnaný a uklidňující celek vhodný k popíjení během myšlenkové i jiné činnosti. S vícenálevem si člověk musí více hrát, věnovat mu patřičnou pozornost a hlídat jej a za to se mu čaj odmění odzbrojující chutí a dochutí. Báječně uklidní, naladí a potěší ústa, žaludek i hlavu. Super čaj, kterému bych se nebal dát sympatické čtyři palce nahoru na mé čtyřpalcové stupnici. A jak to tedy bude s tím rokem 2012? Podle lístků to bude rok  mokrý a bude mu dominovat hnědá barva. Děkuji za pozornost.    
 ( ((
  \ =\
 __\_`-\ 
 (____))( \---- 
 (____)) _ 
 (____))
 (____))____/----
 
 ( ((
 \ =\ 
 __\_`-\ 
(____))( \---- 
(____)) _ 
(____)) 
(____))____/----
 
 ( ((
  \ =\ 
 ___\_`-\ 
(____))( \---- 
(____)) _ 
(____)) 
(____))____/----
 
 ( ((
 \ =\ 
 __\_`-\ 
(____))( \---- 
(____)) _ 
(____)) 
(____))____/----
 
   

Vysvětlivky:

4 palce = super čaj, zážitek, ze kterého se mi zkroutily prsty na nohou i rukou 3 palce = výtečný čaj, chutnal! Zkroucené obě ruce a palec levé nohy. 2 palce = vcelku dobrý čaj, chutnal, ale nijak nenadchl. Zkroucené ruce, nebo nohy. 1 palec = čaj ke kterému mám závažnější výhrady, nechutnal mi. Zkroucený jen jeden palec, zbytek nehybný. 0 palců = ... tohle je čaj? Strnulost všech končetin.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *