Xi Zi Hao Nu Er Cha, 2011

Kvalita

List je velmi kvalitní, velký a neporušený, s podílem tipsů. Pochází z čajových stromů starých 50 - 200 let. Čajová 100g cihlička je středně až silněji lisovaná.

Sklizeň

jaro 2011

Kultivar

Yunnanská velkolistá varieta

Místo

vesnice Zhang Jia Wang, Yiwu, Yunnan, Čína

Jméno

Xi Zi Hao Nu Er Cha = XZH Čaj pro dceru

Prodejce a cena

longfeng.cz, 477,- kč za 100g cihličku.

Info

Cihlička, respektive do tohoto tvaru lisovaný list, vypadá už od pohledu velmi hezky. Jedná se o mladý sheng ze starších stromů a tomu odpovídá i lehce specifický charakter čaje. V suchém listu se to ještě až tak moc neprojeví, voní krásně květinově a svěže, ale relativně standartně. Nyní po roce zrání u mne v "pchuerotéce" mám dojem, že vůně trochu zesílila a zesládla. Čaj tedy, jak se zdá, velmi pěkně zraje, a tak je škoda, že mám pouze 1 cihličku. Chuť je moc příjemná, na mladé shengy neuvěřitelně jemná, s pouze stopami příjemné svíravosti těsně po polknutí, při přechodu do dochuti. V chuti dominují sladké tóny ovoce, kterým v pozadí sekundují květové tóny. Kolem 3. nálevu a výše se mi podařilo zpozorovat postupně dále sílící jemnou mentolovou linku. V čem se původ listu projeví asi nejvíce, je to co se odehrává několik minut po polknutí. Po polknutí totiž dojde k jemnému sevření střední části jazyka a pak začne postupně v celých ústech sílit dochuť, která je sládnoucí, ovocná a už nyní se řadí mezi ty aktivnější a velmi příjemné, se svěží linkou. Opravdu dobrá.

Příprava

Čaj bez problému vydrží 6 a více nálevů. 4g/dcl, 85-90°C voda, louhovat 20/15/25/35 s … prodlužovat časy i zvětšovat teplotu vody.

Foto Dzina z tea-earth.net

2011 Xi Zi Hao Nu Er Cha obal

2011 Xi Zi Hao Nu Er Cha obal

2011 Xi Zi Hao Nu Er Cha cihlička

2011 Xi Zi Hao Nu Er Cha cihlička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *