Debian „Squeeze“ – zprovoznění

Tento článek si klade za úkol shrnout všechny úpravy systému Debian Squeeze 64-bit (amd64), které jsem prováděl hned na začátku a považuji je za klíčové k pohodlnému používání. Jedná se zejména o zprovoznění Wi-Fi připojení k internetu, odstranění problému pomalého načítání webových stránek,  zprovoznění 3D akcelerace, zprovoznění flashe na 64-bit systému, instalace mplayeru pro dobrou podporu multimédií a instalaci dalších protokolů (včetně ICQ) do komunikátoru Empathy.

1) První mé kroky vedly k zprovoznění Wi-Fi, vzhledem k volbě Debianu verze Squeeze jsem si ulehčil od kompilace nového jádra, protože driver na mou wi-fi kartu intel 5100 je součástí až jádra 2.6.28 a vyššího. Squeeze v současnosti používá jádro 2.6.32, ale nic nebrání případně zkompilovat i novější. Veškeré příkazy samozřejmě pouštím pod rootem (su), nutné připojení k internetu pro stahování balíků, síťová karta Realtek funguje v základu.

Nejprve přidáme nový zdroj balíků (repozitář) do souboru /etc/apt/sources.list

# Debian Squeeze
deb http://ftp.us.debian.org/debian squeeze main contrib non-free

Pak spustíme aktualizaci naší databáze balíků:

aptitude update

Nainstalujeme potřebné balíky  firmware-iwlwifi a wireless-tools:

aptitude install firmware-iwlwifi wireless-tools

Buď se odhlásíme, nebo restartujeme, kdo však nechce, nemusí:

modprobe iwlagn

iwconfig

ifconfig wlan0 up

Občas je potřeba zapnout ještě wi-fi pomocí „Fn+F1″ nebo „Fn+F2″. Každopádně nyní by již správce připojení měl nadetekovat síť, nastavíme heslo a připojíme se.

2) v případě, že se pomalu načítají stránky a veškeré připojení jde pomalu, může za to s vysokou pravděpodobností IPv6, které je defaultně zapnuto, navíc je přímo součástí jádra, už ne jen jako modul, takže standartní finta přidat jej do blacklistu nefunguje. V budoucnu s  lepší podporou IPv6 zařízeními a našimi operátory se to jistě změní a tato finta nebude nutná.

Je potřeba editovat /etc/default/grub

Najdeme řádek začínající  „GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“, vypadá například takto: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash“ a do závorek přidáme ipv6.disable=1, takže řádek bude v našem modelovém případě vypadat takto:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash ipv6.disable=1″

Přidáním ipv6.disable=1 i k ostatním linuxům zařídí vypnutí i pro nouzový režim apod.

V každém případě, až skončíme s editací, je zapotřebí aktualizovat grub příkazem:

update-grub nebo update-grub2

V tomto případě je restart nevyhnutelný.

3) pro lepší grafický výkon, větší možnosti formátování video výstupu a řádnou funkčnost 3D a 2D akcelerace plochy je zapotřebí nainstalovat ovladač grafické karty, v mém případě Radeon HD3650, doporučuji drivery fglrx, což jsou drivery přímo od ATi, v současnosti verze 10.7 (červenec 2010). K instalaci je opět zapotřebí stejný zdroj balíků jako v 1), pokud jste přeskočili předchozí řádky, přidejte tento repozitář pomocí výše popsaného postupu a stusťte aptitude update.

Je zapotřebí nainstalovat kromě driveru i příslušné hlavičkové soubory jádra:

aptitude install linux-headers-2.6-$(uname -r | sed ‚s,.*-,,‘) fglrx-control fglrx-driver

Dále je zapotřebí vytvořit soubor /etc/X11/xorg.conf a do něj vložit alespoň toto minimální nastavení:

Section „Device“
Identifier „ATI“
Driver „fglrx“

EndSection

Section „Screen“
Identifier „Default Screen“
DefaultDepth 24
EndSection

Uložte soubor a restartuje, driver se sám načte. Pro informace a nastavení grafické karty nám v menu „Systém/Volby“ přibyla položka „ATi Catalyst Control Center“.

4) 64-bit FlashPlayer. Protože jsem se rozhodl nasadit 64-bitovou – „amd64″ – verzi Debianu, abych naplno využil 4GB RAM a výkonu procesoru, je zapotřebí stáhnout i speciální 64-bit verzi FlashPlayeru.

Je tedy nutné stáhnout beta knihovnu v 64-bitové verzi od Adobe ( http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer11.html ) kliknutím na „Download plug-in for Linux 64-bit (TAR.GZ 6.7 MB)“.  Jedná se o archiv který obsahuje .so soubor, který nakopírujeme do /usr/lib/opera/plugins nebo do ekvivalentního adresáře s pluginy pro váš prohlížeč.

Možná ještě bude zapotřebí vybrat ten správný flashplayer v nastavení vašeho prohlížeče.

V současnosti existuje ještě snadnější alternativa – použití plugin wrapperu, vše by mělo fungovat zcela automaticky, stačí provést instalaci příkazem:

aptitude install flashplugin-nonfree

5) mplayer a kodeky. Mplayer považuji za špičku, co se přehrávání videa týká. Hardcoráři jej ovládají z příkazové řádky, zbytek uživatelského spektra jistě rád využije grafickou nástavbu s blue-orbit skinem.

Nejprve přidáme nový zdroj balíků (repozitář) do souboru /etc/apt/sources.list

# Multimedia a mplayer
deb http://www.debian-multimedia.org squeeze main non-free

Stáhneme a nainstalujeme klíč, aby systém považoval adresu za důvěryhodnou:

aptitude update

aptitude install deb-multimedia-keyring (na výzvy odpovídat ano)

Pak znovu spustíme aktualizaci naší databáze balíků a nainstalujeme mplayer:

apt-get update

apt-get install mplayer

Nejlépe zpracovanou nápovědu k i hardcore nastavení mplayeru mají stránky ubuntu:

http://wiki.ubuntu.cz/MPlayer

6) Podpora více protokolů v komunikátoru Empathy. Bohužel, Empathy v Debianu obsahuje v základu jen velice chudou nabídku protokolů, postrádající u nás velice používané ICQ. Náprava je jednoduchá. Přidejte si repozitář z bodu 1) a spusťte „apt-get update„. Potom nainstalujeme balík telepathy-haze. Empathy používá Telepathy jako svou podpůrnou vrstvu zajišťující přístup k sítím. Balík haze obsahuje ICQ, MSN a  další sítě. Pravděpodobně všechny, na které v našich končinách narazíte. Instalace:

apt-get install telepathy-haze

Tak, to jsou víceméně všechny úpravy, které jsem z počátku považoval za nezbytné. Doufám, že Vám můj článek pomohl. Příště se podíváme na instalaci WINE pro podporu Windowsích binárek (.exe) a na detailnější nastavení zavaděče GRUB, vč. kombinace operačních systému Linux, Windows a Solaris.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>